
Co jedzą króliki? Prawidłowe żywienie królika
Długie uszy, puszyste futerko, ale przede wszystkim uroczy i towarzyski charakter - między innymi za te cechy kochamy króliki. Te sympatyczne zwierzątka są coraz chętniej hodowane w naszych domach i nic w tym dziwnego. Nie każdy jednak wie, jak powinna wyglądać prawidłowa dieta króliczego przyjaciela, a jest ona niezmiernie ważna, gdyż warunkuje jego zdrowie i długie życie. Dobrze dobrany pokarm pozwoli uniknąć chorób i częstych wizyt u weterynarza.
Siano to podstawa!
Króliki powinny mieć stały dostęp do pokarmu. Nieograniczona obecność jedzenia jest bardzo ważna, gdyż z uwagi na budowę układu pokarmowego, zwierzęta te wymagają ciągłego pasażu jelitowego. Co najmniej 80% diety królika powinno stanowić siano, czyli wysuszone trawy. Jest ono przede wszystkim bogate w błonnik, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu królika. Nieprzyswajalna frakcja błonnika pomaga w ścieraniu stale rosnących zębów trzonowych oraz pozytywnie wpływa na mikrobiotę jelit. Z kolei błonnik, który ulega trawieniu, na przykład hemiceluloza czy pektyny, jest przekształcany do kwasów tłuszczowych - ważnych dla naszego pupila składników energetycznych.
Zanim podamy królikowi siano upewnijmy się, że jest ono do tego celu odpowiednie. Przede wszystkim nie powinno być wilgotne, ponieważ jest duża szansa, że rozwija się w nim pleśń. Sygnałem ostrzegawczym jest także nieprzyjemny, stęchły zapach. Bezpieczną opcją jest kupno siana z sklepie zoologicznym - mamy wtedy pewność, że nie zawiera w sobie niebezpiecznych dla naszego królika roślin, takich jak ziemowit jesienny czy kąkol. Często taki pokarm jest uzupełniany o zioła. Siano można pozyskiwać także samemu, trzeba jednak zadbać, by nie było zbierane na zanieczyszczonych terenach. Skoszone rośliny należy też bardzo dokładnie wysuszyć, by ustrzec królika przed problemami z trawieniem.
Świeże rośliny - ważne uzupełnienie diety królika
Króliki chętnie jedzą świeże rośliny, które stanowią dla nich cenne źródło witamin i mikroelementów. Nasi pupile bez przeszkód mogą podgryzać świeżą trawę, zioła, kwiaty, a nawet liście i pędy drzew liściastych. Warto zaznajomić się z bezpiecznymi gatunkami roślin, gdyż wiele z nich z pewnością rośnie w Twoim ogrodzie. Królikowi można podawać również liście warzyw, które na co dzień traktowane są w naszych domach jako odpady, na przykład liście kalafiora, brokuła, rzodkiewki czy marchwi. O czym należy pamiętać? Świeża zielonka nie może być mokra - wzrasta wtedy ryzyko niebezpiecznych dla zwierzęcia wzdęć. Wprowadzanie zielonych roślin do diety królika powinno być stopniowe, by przyzwyczaić florę bakteryjną jelit do nowego pokarmu.
Warzywa i owoce - składniki, które powinniśmy podawać z umiarem
Królik powinien jeść najwyżej pół szklanki surowych warzyw dziennie. Dobrze pamiętać o różnorodności, podając jednocześnie kilka gatunków. Warzywa takie jak marchew, pietruszka czy buraki, zawierają dużą ilość węglowodanów, powinny więc być podawane maksymalnie trzy razy w tygodniu, by nie dopuścić do otyłości zwierzaka. Niebezpieczne dla królika są zbyt duże ilości kapusty, kalafiora czy brukselki, ponieważ przyczyniają się do wystąpienia wzdęć. Nie radzimy także podawać pupilowi sałaty, o ile nie jest z własnego ogródka, gdyż gromadzi ona duże ilości szkodliwych azotanów.
Chociaż w naszej diecie owoce wydają się być niezbędne, u królików powinniśmy traktować je raczej w formie miłej przekąski. Nie należy podawać ich częściej niż trzy razy w tygodniu, w niewielkich ilościach. Owoce są bogate w cukry proste, których nadmiar może szybko doprowadzić do niezdrowej otyłości. Króliki mogą bez przeszkód jeść wszystkie owoce, nawet te egzotyczne takie jak ananasy, banany czy pomarańcze. Nie poleca się podawania suszonych owoców, które wprawdzie nie są same w sobie szkodliwe czy trujące, ale zawierają ogromną ilość cukru.
Ziarna zbóż, pestki i orzechy - bezpieczne przekąski w ograniczonej ilości
Podawanie królikom zbóż i orzechów jest całkowicie bezpieczne, ale należy pamiętać, iż powinny one stanowić mały procent ich diety. Te elementy są bogate w tłuszcze, które w zbyt dużej ilości zdecydowanie nie służą naszemu pupilowi. Orzeszki ziemne, sezam czy pestki dyni powinny być zatem podawanym raz na jakiś czas smakołykiem. Królik chętnie też zje zboża - w całości, ale także te przetworzone, na przykład płatki owsiane.
Gotowe karmy dla królików - kupujmy z rozwagą!
Odpowiednie wyważenie diety królika może wydawać się trudne, nic więc dziwnego, że tak wiele osób skłania się w kierunku gotowych mieszanek, które można zakupić w sklepach zoologicznych. Ciężko jednoznacznie stwierdzić czy jest to dobre rozwiązanie. Na półkach sklepowych znajdziemy bowiem szeroki wybór karm dla królików, ale nie wszystkie z nich będą korzystne dla zdrowia naszych pupili. Przed kupnem takiej karmy należy dokładnie przeczytać jej skład i upewnić się, że stosunek procentowy jej składników jest prawidłowy.
Zaletą gotowych mieszanek jest fakt, że często są one wzbogacane w minerały i witaminy, dzięki czemu zmniejsza się ryzyko niedoborów. Niekiedy do karm dodaje się również ekstrakt z rośliny o nazwie Yucca schidigera, który ma za zadanie zredukować nieprzyjemny zapach króliczych odchodów. Obecnie na rynku znajdziemy nie tylko karmy podstawowe, ale także te specjalistyczne, które zalecane są przez weterynarzy w przypadku niektórych chorób zwierzęcia. Trzeba pamiętać, że każdy granulat powinien stanowić jedynie uzupełnienie diety - nie zastąpi on siana.
Pamiętajmy, wprowadzając jakikolwiek nowy element do diety zwierzęcia, należy zachować ostrożność. Najlepiej robić to stopniowo, dokładnie obserwując zachowanie naszego królika. Samodzielne skomponowanie zbilansowanej diety nie jest tak trudne, jak mogłoby się wydawać. Wystarczy odrobina czasu i chęci, a Twój pupil odwdzięczy Ci się świetnym samopoczuciem i doskonałym zdrowiem.