
Jak wybrać i przygotować akwarium dla rybek?
Któż z nas nie zachwycił się choć raz wyglądem ryb, harmonią płynącej ławicy czy delikatnością roślin wodnych? Rozwój techniki i doświadczenie wielu osób sprawiło, że akwarystyka zrobiła ogromny krok naprzód, odchodząc od mikroskopijnych akwariów z bojownikiem. Jesteś pod wrażeniem imponujących zbiorników bio-topowych, wiernie odwzorowujących środowisko dorzecza Amazonki czy delty Mekongu? A może zawsze Twój podziw budziły akwaria morskie, które oszałamiają feerią barw i kształtów? Nie ma na co dłużej czekać! Podpowiemy Ci, jak wybrać i przygotować akwarium dla rybek, by początek przygody z akwarystyką był przyjem-ny.
Wybór akwarium - na co zwrócić uwagę, by nie żałować swojej decyzji?
Popularna kula ze złotą rybką - czy warto?
Wiele osób, zwłaszcza za namową dzieci, spogląda z ciekawością na akwarium w kształcie kuli, najlepiej ze złotą rybką. Wydawałoby się, że jest to doskonałe rozwiązanie - relatywnie tanie i dostosowane do niewielkiego mieszkania. Małe rozmiary kuli pozwalają zaoszczędzić na wystroju i sprzęcie, a pojedyncze rybki są ciągle widoczne. Zdecydowanie jednak odradzamy taką hodowlę, kierując się wiedzą do-świadczonych akwarystów, ale przede wszystkim dobrem ryb. Tak małe zbiorniki nie są w stanie zagwarantować zwierzęciu stabilnego środowiska.
Ryba ulega powolnemu zatruciu rozkładającymi się resztkami organicznymi, a także cierpi na stały niedobór tlenu. Mała objętość wody podatna jest na zmiany temperatury, co także nie sprzyja komfortowi mieszkańca kuli. Kulisty kształt zbiornika, wymusza na rybach pływanie w kółko, przez co często mają problemy z błędnikiem lub oczami. Nie zapominajmy - ryby są żywymi istotami, więc czy warto w świadomy sposób sprawiać im cierpienie?
Kształt i litraż - najważniejsze cechy zbiornika
Jaka jest alternatywa dla kuli? Najpopularniejsze są zwykłe, prostokątne akwaria, do których z łatwością można dobrać pokrywę. Akwaryści często wybierają także zbiorniki z profilowaną przednią szybą, ponieważ ładniej się prezentują. W sprzedaży dostępne są również akwaria narożne. To piękny sposób na zagospodarowanie wolnej przestrzeni, jednak musimy się liczyć z tym, że nie postawimy takiego zbiornika w każdym miejscu mieszkania.
Tuż po wyborze kształtu, następuje jedna z naj-ważniejszych decyzji - wielkość. Ciężko jednoznacznie określić, jaka pojemność zbiornika będzie najlepsza dla początkującego akwarysty. Z pewnością sprawdzi się już akwarium powyżej 50 l, jednak doradza się zainwestowanie w jak największy zbiornik. Dlaczego? Łatwiej utrzymać w nim stabilne parametry wody, a przede wszystkim pochłaniają mniej czasu na czyszczenie oraz zabiegi konserwacyjne. Przed zakupem akwarium warto przemyśleć, jakie ryby docelowo mają się w nim znaleźć i dowiedzieć się o ich wymaganiach. Może się okazać, że mniejszy zbiornik jest zdecydowanie zbyt ciasny dla wymarzonych pielęgnic.
Wpływ rodzaju szkła na walory estetyczne akwarium
Planując zakup akwarium, warto zwrócić uwagę na typ szkła, z jakiego zostało ono wykonane. Obecnie na rynku znajduje się kilka opcji do wyboru, co może być kłopotliwe dla początkujących akwarystów. Powszechnie używane do wyrobu zbiorników jest szkło typu Float, które charakteryzuje się równą powierzchnią i brakiem wad op-tycznych. Zawiera ono jednak tlenki żelaza, które nadają szkłu charakterystyczny, zielony kolor. Nie jest to problem w małych zbiornikach, gdzie zabarwienie jest widoczne jedynie na krawędziach. W większych akwariach, które muszą mieć grubsze ściany, szkło Float może zaburzać wrażenia wizualne.
Nowocześniejszym rozwiązaniem jest szkło Guardian, które charakteryzuje się większą przejrzystością, a jego niebieskawe zabarwienie zwiększa nasycenie kolorów wewnątrz akwarium. Obecnie triumfy w akwarystyce święci szkło OptiWhite. Dzięki obniżeniu stężenia tlenków żelaza, szkło to charakteryzuje się prawie całkowitą przejrzystością i nie zniekształca obrazu.
Urządzanie akwarium - czego potrzebujemy, by rybki były szczęśliwe i zdrowe?
Co należy do niezbędnego wyposażenia akwarium?
Zanim wybierzemy się na zakupy, dobrze jest wszystko dokładnie zaplanować, aby maksymalnie ułatwić sobie pracę. Rodzaj wyposażenia powinien zależeć przede wszystkim od wielkości zbiornika. Do niezbędnych akcesoriów zalicza się:
- pokrywa do akwarium - zapobiega wyskakiwaniu ryb i parowaniu wody
- filtr akwariowy - wyłapuje zanieczyszczenia i dodatkowo napowietrza wodę. W mniejszych zbiornikach najczęściej stosuje się filtr wewnętrzny, w większych - zewnętrzny.
- grzałka - pozwala na utrzymanie optymalnej temperatury wody. Obecność termostatu automatyzuje proces i nie wymaga stałej kontroli.
- termometr - przydatny w kontrolowaniu temperatury wody. W sprzedaży można znaleźć tradycyjne, szklane modele, jak i elektroniczne czy ciekłokrystaliczne, które można nakleić na szybę.
- oświetlenie - wbrew pozorom bardzo ważny element wyposażenia akwarium. Dobrze dobrane oświetlenie wpływa korzystnie na rozwój roślin wodnych, a jednocześnie zapobiega nadmiernemu namnażaniu się glonów. Dodatkowo, odpowiednie światło pięknie eksponuje aranżację zbiornika.
- napowietrzacze - często filtr zapewnia zwierzętom zbyt mało powietrza, dla-tego dobrą opcją jest zakup dodatkowego sprzętu napowietrzającego. W sprzedaży są różne formy napowietrzaczy - od kamieni i listew do rozbudowanych kurtyn.
Pamiętajmy o bezpieczeństwie wybieranych dekoracji!
W tym samym czasie warto rozpocząć kompletowanie podłoża i dekoracji. Przy wy-borze podłoża powinniśmy kierować się przede wszystkim roślinami, które zamierzamy hodować w swoim akwarium. Obecnie w sprzedaży znajduje się szeroki wy-bór gotowych mieszanek, które pomimo swojej wyżej ceny, oferują świetne właściwości, takie jak: stabilizowanie pH wody czy obniżanie jej twardości. Z pewnością jednak sprawdzi się również zwykłe podłoże żwirowe, uzupełnione specjalistycznym nawozem. Jak wiadomo, akwarium posiada też niewątpliwe walory estetyczne, więc nic dziwnego, że chcemy umieścić w nim dekoracje. Ważne, aby czynić to z rozwagą, mając na uwadze dobro ryb.
Samodzielnie zebrane korzenie mogą zacząć gnić w naszym akwarium, co z pewnością nie będzie korzystnym procesem. Kategorycznie nie powinniśmy także wkładać do zbiornika znalezionych w otoczeniu kamieni, gdyż mogą mieć one domieszkę pierwiastków, które są szkodliwe dla zwierząt. Początkującym akwarystom poleca się zakup ozdób w sklepie zoologicznym, gdzie jest pewność, że są one bezpieczne.
Zbiornik, wyposażenie, dekoracje - jak to wszystko połączyć?
Gdy cały osprzęt jest już zgromadzony, można przystąpić do zakładania akwarium. Na początku należy wszystko dokładnie umyć przy pomocy samej wody. Zakupione podłoże wymaga kilkukrotnego przepłukania, a najlepiej wyparzenia. Gdy zostanie ono wsypane do akwarium, można częściowo zalać je wodą. Następnie umieszcza się sprzęt elektroniczny (pamiętając, by nie był podłączony do prądu!), który warto maksymalnie ukryć za dekoracjami. Po zakończeniu aranżacji należy uzupełnić brakującą wodę i… czekać!
Największym błędem jest natychmiastowe zarybienie założonego akwarium, z pominięciem etapu jego stabilizacji. Należy odczekać co najmniej 2 tygodnie na wyrównanie się parametrów wody i dopiero wtedy można wpuścić do niej nowych mieszkańców.
Wierzymy, że i Państwo poczują niesamowitą magię akwarystyki, zachwycając się wszystkimi urokami podwodnego życia. Zakładanie akwarium w pierwszym momencie może wydawać się trudne, jednak po krótkiej lekturze okazuje się, że to tylko pozory. Początek swojego hobby warto oprzeć na wiedzy i doświadczeniu profesjonalistów, dlatego zachęcamy do wnikliwego zgłębiania tematu. Z pewnością zaowocuje to nie tylko piękną aranżacją zbiornika, ale przede wszystkim zdrowiem i szczę-ściem żyjących w nim ryb.